Informácie o Egypte


EGYPT - informácie, obyvatelia, nákupy, podnebie, história, víza, zvyklosti...


Dovolenka Egypt   Last minute Egypt   Destinácie Egypt   Fakultatívne výlety

Egypt - zemepisné informácie, obyvatelia, nákupy, riziká, podnebie


* Zemepisné informácie:
svetadiel: Afrika
Oficiálny názov: Egyptská arabská republika
Hlavné mesto: Káhira
Susedné štáty: Sudánska republika, Izraelský štát, Veľká socialistická ľudová líbyjská arabská džamahírija
Dôležité mestá: Alexandria, Port Said, Hurghada, Sharm El Sheikh

* Obyvatelia:
   počet obyvateľov : 77,505.756 (údaj z roku 2005)
Počet obyvateľov hlavného mesta: 18 mil. (údaj z roku 2005)
Hustota obyvateľstva: 75 obyv. / km2 (údaj z roku 2005)
Miera nezamestnanosti: 10,4% (údaj z roku 2005)
Národnosť: egypťania, sudánci
Etnické skupiny: arabi, núbijci, bedúni
Egypt leží na severovýchode Afriky, obmýva ho Stredozemné a Červené more. Z hľadiska cestovného ruchu patrí medzi najvýznamnejšie oblasti Egypta Sinajský poloostrov, vklinený medzi Afriku a Áziu, ktorý bol v časoch faraónov cenený najmä pre zásoby tyrkysu, medi a zlata. Dnes láka turistov predovšetkým piesočnatými plážami a bohatým podmorským svetom. Sinaj sa okrem toho pýši aj veľkým náboženským významom, keďže sa práve v tejto časti sveta odohralo množstvo biblických udalostí a dodnes je posvätným miestom pre Židov, moslimov a kresťanov. K turisticky najnavštevovanejším patrí východné pobrežie Sinaja s obľúbeným letoviskom Sharm El Sheikh, rovnako ako západné pobrežie Červeného mora s hlavným turistickým centrom Hurghada.

* Nákupy:
   egyptská libra (EGP)= 100 piastrov. Kurz v decembri 2008: 1 EUR = cca 6,7 EGP
Ceny sú relatívne primerané.
Obchody nájdeme takmer všade. Egypt je pre turistov suvenírovým rajom. Obchody bývajú otvorené v pondelok až štvrtok od 9:00 do 13:30 a od 17:00 do 20:00 hod. Potravinové obchody bývajú otvorené aj dlhšie. Piatok je podľa zákona deň pracovného pokoja. Väčšina obchodov, pamiatok a múzeí býva po modlitbe t.j. od 14:00 hod. otvorená.
Valuty a šeky je možné vymeniť všade, ale eurošeky iba vo vybraných bankách a hoteloch a na letiskách. Banky sú väčšinou otvorené doobeda.
   Úspešnosť nakupovania v Egypte je determinovaná schopnosťou zjednávať. Klasickým miestom zjednávania sú predovšetkým bazáre, kde si šikovní turisti dokážu nakúpiť zaujímavé suveníry za veľmi výhodné ceny. Okrem typických „turistických gýčov“, ktoré sa na turistov „valia“ z každého bazára, sa dajú kúpiť aj naozaj pekné a hodnotné predmety. Najbežnejšie sa nakupujú výrobky z papyrusu, alabastru, vodné fajky, krabičky na šperky, kované lampy, šatky, tkané odevy, kožené taburetky a rôzne ďalšie výrobky, pochádzajúce zo všetkých kútov Egypta. Originalitu a pravosť týchto výrobkov je veľmi ťažké odhadnúť, v bazároch je vždy riziko nákupu nepravého tovaru.

* Podnebie:
   Egypt leží v subtropickom pásme. Má suché počasie s miernou zimou a horúcim letom. Medzi dňom a nocou sú veľké rozdiely.
Egyptské podnebie je horúce a suché. To platí pre väčšinu územia Egypta, s výnimkou severnejších oblastí v mesiacoch december, január a február, kedy tu môže byť chladnejšie. V letných mesiacoch sa denné teploty pohybujú medzi 35 – 40 °C, v zimných medzi 24 – 28, kúpať v mori sa dá prakticky celoročne, more je v zimných mesiacoch samozrejme chladnejšie. Zažiť dážď v Egypte je raritou – Egypt je jednou z najsuchších krajín sveta.

* Osobná bezpečnosť a zdravie :
   Pre vstup do Egypta nie je povinné žiadne očkovanie. Kvôli odlišnému mikrobiologickému zloženiu vody sa klienti často sťažujú na intenzívne žalúdočné problémy, ktorým sa dá predísť striedmou konzumáciou jedál a nápojov a miestnymi, veľmi účinnými liekmi (Diax, Antinal), voľne dostupnými v každej lekárni. Naše lieky na črevné problémy v Egypte nezaberajú. Dôležité je dodržiavať pitný režim (voda z vodovodu nie je pitná!) a niektoré základné pravidlá stravovania ¬ vyhýbať sa tepelne neupraveným jedlám, nápojom obsahujúcim kocky ľadu a prílišnému používaniu klimatizácie. V turistických lokalitách sa kladie vysoký dôraz na bezpečnosť, prijímajú sa stále prísnejšie bezpečnostné opatrenia. Neodporúčame však cestovať „na vlastnú päsť. Egypt má príliš veľa špecifík, ktoré síce priamo nepredstavujú riziko, nepripravených individuálnych turistov však môžu prekvapiť.
   Základným špecifikom krajiny je islam. Muslimovia sú citliví na niektoré prejavy európskeho správania, ktoré urážajú ich náboženské cítenie (napr. intímne prejavy na verejnosti). Z tohoto dôvodu je potrebné upozorniť na vhodné oblečenie nielen žien (vyhnúť sa hlbokým výstrihom a pod.).
   Napriek tomu, že v medzinárodných hoteloch a špecializovaných obchodoch je možné kúpiť alkohol, na verejnosti sa jeho konzumácia neodporúča.

* Odporúčané očkovania:
   Doporučované očkovanie nie je. Turisti, ktorí chcú navštíviť rizikové oblasti musia byť očkovaní. Ďalšie otázky je vhodné riešiť so svojím lekárom.

* Časový posun :
   V Egypte je o 1 hodinu viac ako na Slovensku.

* Oblečenie a zvyklosti :
   V Egypte je v letnom období sucho a horúco. Nakoľko sa denné teploty pohybujú väčšinou nad 35 °C, najvhodnejším oblečením sú odevy z ľahkých prírodných materiálov. Egypt je moslimskou krajinou, je preto nevyhnutné rešpektovať miestne zvyky a mentalitu miestneho obyvateľstva. Napriek tomu, že v uzavretých hotelových komplexoch sa opaľovanie „hore bez“ (síce s nevôľou) toleruje, akákoľvek forma prílišného odhalenia je netaktná voči personálu. Nudizmus je prísne zakázaný. Dôležitým faktorom, určujúcim celkovú spokojnosť s dovolenkou v Egypte, je schopnosť tolerovať úplne odlišnú mentalitu Egypťanov. Pre našinca niekedy prílišná „intenzita“ miestnych obyvateľov môže pôsobiť rušivo, až dotieravo, avšak patrí k miestnemu koloritu a nie je myslená zle. V Egypte je zvykom dávať za drobné služby tzv. „bakšiš“, ktorý od turistu pýtajú prakticky na každom kroku a mnohokrát predstavuje hlavný zdroj príjmu obyvateľov.

Egypt - história


* História
   Najznámejším obdobím v dejinách Egyptu je obdobie vládnutia faraónov. Egypťania delia svoju históriu na históriu Starej, Strednej a Novej ríše (zlatého obdobia). Pyramídy patria do obdobia Starej ríše. Najznámejšími pyramídami sú Cheopsova, Chefrénova a Mykerínova pyramída. Novodobé dejiny sú zviazané so stavbou Suezského prieplavu, so získaním nezávislosti a so snahou o budovanie dobrých vzťahov s okolitými krajinami. V každom prípade ide o jednu z najstarších civilizácii na Zemi.

Egypt - výlety, dôležité čísla a odkazy


* Fakultatívne výlety
   Spoznajte bohatú históriu Egypta, ako aj fascinujúci podmorský svet Červeného mora.

* Vstupné a vízové formality:
   Existuje obojstranná vízová povinnosť pre cestovné pasy. Vstupné víza do Egypta je možné získať aj po prílete do krajiny, na medzinárodných letiskách v Káhire, Hurgháde a Šarm-el Šejku. Víza je možné obdržať aj na niektorých hraničných priechodoch, napríklad v Tabe, na hraniciach s Izraelom. V tomto prípade má však vízum limitovanú platnost, iba pre oblasť Sinajského poloostrova.

* Zastupiteľské úrady :
   Veľvyslanectvo EAR v SR Ferienčíkova 14 811 08 Bratislava Tel.: 00421 2 5296 1474
Veľvyslanectvo SR v EAR 3, Adel Hosain Rostom Ramses Post Office Dokki, Giza, P.O.Box 450/11794, Cairo Tel.: 0020 2 335 8240 Fax: 0020 2 335 5810Zaujímave / dôležité odkazy pre dovolenka Egypt:
   Dovolenka Egypt
   Last minute Egypt
   Destinácie Egypt
   Fakultatívne výlety

   Oficiálna stránka Egypt (angličtina)
   Wikipedia - Egypt
   Veľvyslanectvo SR v Egypt
   Cestovné kancelárie

Kontaktujte nás

 
Call centrum: 036 633 45 15
E-mail: info@ackotravel.sk