Informácie o Tunisku


Tunisko - informácie, obyvatelia, nákupy, podnebie, história, víza, zvyklosti...

Last minute Tunisko   Dovolenka Tunisko   Destinácie Tunisko   Fakultatívne výlety

Tunisko - zemepisné informácie, obyvatelia, nákupy, riziká, podnebie


* Zemepisné informácie:
   svetadiel: Afrika
   Oficiálny názov: Tuniská republika
    Hlavné mesto: Tunis
   Susedné štáty: Alžírska demokratická ľudová republika, Veľká socialistická ľudová líbyjská arabská džamahírija
   Dôležité mestá: Sousse, Sfax, Kairouan, Hammamet, Monastir, Bizerte, Tozeur

* Obyvatelia:
   počet obyvateľov: 10 mil (údaj z roku 2005)
   Počet obyvateľov hlavného mesta: 700 tis. (údaj z roku 2005)
   Hustota obyvateľstva: 61 obyv. / km2 (údaj z roku 2005)
   Miera nezamestnanosti: 14,3% (údaj z roku 2003)
   Národnosť: arabi/berberi, európania

* Nákupy:
   Ceny sú v Tunisku relatívne primerané. Na trhoch je cena otázkou dohody. V obchodných domoch sú používané pevné ceny. V turistických strediskách sú o niečo vyššie, než vo vnútrozemí. Južné časti Tuniska majú nižšie ceny, pretože tu býva menej turistov.
Za primerané ceny sa dá dobre nakúpiť v supermarketoch. V reštauráciach je úroveň cien o niečo vyššia. Tuniská kuchyňa je založená na harisse, ktorá sa pripravuje z červenej papriky a kvalitného olivového oleja. Z typických jedál doporučujeme ochutnať couscous, jahňacie mäso koucha alebo vynikajúci koláčik baklava.
V Tunisku sa dá dobre nakúpiť hlavne tovar, ktorý je vyrábaný tradičným spôsobom. Pri nákupe treba dodržiavať obchodnícke zvyklosti a cenu treba dohadovať. Obzvlášť výhodne sa dajú kúpiť koberce, kožušiny, keramika, ručne vyrábané medené, strieborné a zlaté predmety. Otváracia doba je spravidla od rána do 9:00 hod. večer. Väčšina obchodov je otvorená do neskorých večerných hodín. Obchody ako Monoprix, Magasin Generale sú otvorené do 19:00 hod., banky od 08:00 do 11:00 hod. a od 14:00 do 16:00 hod., v období od 1.7. do 15.9. len od 08:00 do12:00 hod. V období pôstneho mesiaca Ramadánu môže byť prevádzka všetkých obchodov obmedzená.

* Mena :
   Tuniský dinár (TND), ktorý sa delí na 1000 milimov (M). 1 TND je približne 0,80 EUR / 24,10 Sk. Odporúčame akúkoľvek zameniteľnú menu, najlepšie však Euro alebo USD, tie je možné vymeniť v hotelovej zmenárni za dináre. Kurz v krajine je jednotný a poplatky za zmenu sa nevyberajú. Pri odchode z krajiny možno zvyšné dináre vymeniť na letisku späť za valuty, ale len do výšky 30 % zmenenej čiastky a na základe potvrdenia o zmene. Z tohto dôvodu odporúčame peniaze vymieňať postupne a potvrdenie o výmene si uschovať pre túto potrebu. Upozorňujeme, že cez poludnie bývajú niektoré zmenárne zatvorené. V hoteloch vyššej kategórie a v niektorých obchodoch je možné platiť platobnými kartami.

* Pláže :
   Každý hotel má svoju vyhradenú pláž, kde sú toalety, sprchy, reštaurácie, plážové bary, športové možnosti atď. Verejné pláže v mestách nemajú také vybavenie. Pláže medzi hotelmi nie sú uzavreté, takže je možná prechádzka po pláži. Všade je veľmi jemný piesok, vstup do mora je pozvoľný a topánky do vody nie sú potrebné. Vo väčšine hotelov sú slnečníky pri bazéne a na pláži zadarmo. Platí sa len za lehátka, prípadne matrace, a to za poplatok 1-2 TND. Počet lehátok alebo slnečníkov nemusí vždy zodpovedať kapacite hotela.

* Podnebie:
   Tunisko má typické stredomorské subtropické podnebie. Letá tu bývajú veľmi horúce a zimy pomerne mierne s príjemnými teplotami. Zrážky sa vyskytujú prevažne v zime. Zvláštnym klimatickým javom je vietor scirocco, ktorý vanie zo Sahary a prináša horúci vzduch.

* Vstupné a vízové formality:
   Pre cesty organizované cestovnou kanceláriou vízum nie je potrebné. Každý klient obdrží pri vybavení na letisku ubytovací poukaz – voucher, ktorým sa v prípade potreby preukáže pri pasovej kontrole dokladov. Pre turistov, ktorí cestujú individuálne, platí vízová povinnosť.Bližšie informácie vám poskytne Tuniské veľvyslanectvo vo Viedni.

* Cestovné doklady :
   Pre občanov SR starších ako 5 rokov je potrebný platný cestovný pas s platnosťou minimálne 3 mesiace po návrate.

* Colné predpisy :
   Do Tuniska môžete doviezť predmety osobnej potreby, 400 cigariet, 100 cigár alebo 500 g tabaku, 1 liter alkoholu nad 25 %, 2 litre alkoholu pod 25 %. Je zakázané prevážať ďalekohľady!

* Zákaz vývozu :
   Z Tuniska je zakázané vyvážať tuniské dináre, rastliny a exotické zvieratá.

* Odporúčané očkovania:
   Pri krátkodobých dovolenkách pri Stredozemnom mori nie sú vyžadované, ale pri dlhších cestách je vhodné poradiť sa so svojím lekárom.

Tunisko - na čom si môžete pochutnať


* Na čom si môžete pochutnať:
   Tuniská kuchyňa je veľmi korenená, ale nie ostrá. Vyniká rozmanitosťou a pestrosťou. Jej základ tvoria čerstvé suroviny, ryby, skopové mäso, ovocie a zelenian. Pokrmy z rýb sú nedeliteľnou súčasťou jedálneho lístku, rovnako tak i ďalšie plody mora . Pravú tradičnú tuniskú kuchyňu poznáte v ľudových jedálňach a reštauráciách rýchleho občerstvenia v tuniských mestách ďaleko skôr, než v reštaurácii niektorého turistického strediska. Stánky rychlého občerstvenia ponúka obľúbené pokrmy z nudlí, brik alebo frikasé (taštičky plnené zeleninou a duseným tučniakom) a "horký chlieb" - ostrou pastou plnené a do seba zvinuté placky.

Tunisko - história


* História:
   Prvé zmienky o osídlení Tuniska sú už z 11. storočia pred n.l. Najznámejším obdobím z dejepisného hľadiska bolo založenie Kartága (800 rokov pred n.l.) a púnske vojny, po ktorých sa územie Tuniska stalo súčasťou Rímskej ríše. Tak ako celé Stredozemie, tak aj Tunisko neušlo nájazdom a pokusom o získanie nadvlády nad krajinou, ktorá má prístup k moru. Medzi podmaniteľov patrili Arabi a Turci z Osmanskej ríše. V 19. storočí sa Francúzsko dostalo k moci, ktorú využilo okrem presadzovania európskej kultúry na získanie tuniskej pôdy. Tunisko sa však nestotožnilo s francúzskym vplyvom a v r. 1956 získalo nezávislosť. Dnes sa Tunisko stáva vyhľadávanou turistickou destináciou a vďaka budovaniu infraštuktúry a nádherných turistických centier sa jeho kultúra blíži opäť k európskej úrovni.

Tunisko - výlety, dôležité čísla a odkazy


* Fakultatívne výlety:
   Tunisko ponúka široký výber fakultatívnych výletov za pamiatkami, kúpaním v romantických zátokách, či dvojdňový výlet do púšte.

* Veľvyslanectvo Tuniskej republiky vo Viedni :

   Sieveringerstrasse 187, 1190 Vienna
   tel.: 00431 581 5281-2

* Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tripolise:

   Gargaresh St. 3 km, P.O.BOX 5721, Tripolis, Líbya
   Didouche Mourade, 160 06 Alžírsko
   tel.: 00218 21 478 13 88 , 478 04 46

* Tuniský národný úrad pre cestovný ruch :

   Sokolská 39, 120 00 Praha 2, Česká republika
   tel.: 0042 02 224 942 424, fax: 224 941 825

Zaujímave / dôležité odkazy pre dovolenka Tunisko:
   Last minute Tunisko
   Dovolenka Tunisko
   Destinácie Tunisko
   Fakultatívne výlety

   Oficiálna stránka Tuniska (angličtina)
   Wikipedia - Tunisko
   Dovolenka Tunisko
   Last minute Tunisko

   Späť na Tunisko
   Späť na dovolenkové destinácie

Kontaktujte nás

 
Call centrum: 036 633 45 15
E-mail: info@ackotravel.sk